ARDAHAN BAL FESTİVALİ

Ardahan balını tanıtmak amacıyla her yıl geleneksel olarak yapılan Ardahan Bal Festivali’nde, Ardahan balının ve kültürünün tanıtımı amaçlanıyor. Festival etkinliklelerinde bal yarışmaları yerel ve ulusal sanatçıların konserleri, yerel ve yabancı halk oyunları ekiplerinin gösterileri düzenlenmektedir.

Ardahan Bal Festivali her yıl, Ağustos ayının ilk haftasında Çamlıçatak Ormanı'nda düzenlenmektedir.

GÖLE KAŞAR FESTİVALİ

Ardahan'ın ilçesi Göle'de diğer namı Yeşil Göle'de 1996 yılında başlayan ve geleneksel olarak kutlanan Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali Göle Belediyesi tarafından düzenlenmektedir.

Göle'nin dışında yaşayan hemşehrilerinin de katkılarıyla ve Göle Belediyesi'nin organizatörlüğünde her yıl yaz aylarında düzenlenen Göle Kültür ve Kaşar Festivalinin üç gün süren etkinliklerinde esas olarak kaşar peynirinin tanıtımı yapılmaktadır.

ÇILDIR GÖL FESTİVALİ

Çıldır Göl Festivali sadece ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan Kars ve Ardahan’lıların katılımıyla değil, aynı zamanda yakın coğrafyada yaşayan Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Gagavuzya, Gürcistan ve Türkmenistan gibi komşu ve akraba ülkelerden gelenlerin de katılımıyla büyük ve bölgese bir şenliğe dönüşmektedir. Adı Göl Festivali olsa da içinde kültürel, folklörük ve sosyal temalar barındıran festival unutulmaz görüntülere sahne olmaktadır, çünkü Aşık Şenlik Kültür Şenlikleri de Çıldır göl festivali ile birlikte yapılmaktadır.

Göl, kışın buz ve karın kattığı nefis görüntülerle cezbeden, yaz mevsiminde martıları ve etrafındaki çiçeklerle bezenmiş doğanın manzarasıyla unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Böyle bir gölde festival olunca diğer festivallerden bir adım daha öne çıkmaktadır. Gölün güzelliği, göl kenarındaki yaylaların eşsiz manzarası ve mevsimin kattığı sıcak atmosferle bir eğlence şölenine dönüşen festival Çıldır’lılar için artık vazgeçilmez ve geleneksel bir şenlik haline gelmiştir.

ATATÜRK'ÜN İZİNDE VE GÖLGESİNDE DAMAL ŞENLİKLERİ

Bu festivalin diğer festivallerden çok önemli bir farkı vardır. Bu festivalin belirleyicisi eşine az rastlanan bir doğa olayından ibaret olup, festivale gelenlerde derin izler bırakmakta ve düşüncelere daldırmaktadır.

1996 yılından beri her yıl Damal Belediyesi tarafından organize edilen Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ne gelenler Atatürk’ün Karadağ sırtlarına düşen silüetini izlerken şaşkınlıklarını gizleyememektedirler.