Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Dr.  Alper Akçam,  Dursun Akçam Kültürevi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl 13 kez etkinliklerin gerçekleşeceğini kaydetti.

Akçam, bu yılki programlara çok sayıda bilim adamı ve sanatçının eşlik edeceğini söyledi.

Katılımcıların, bir önceki programlarda olduğu gibi bu yılda  Ardahan'ın kültür ve sanat yaşamına temas edeceğine işarete eden akçam Akçam, şunları ifade etti: "13 yıldır kültür ve sanatla birlikte yaşayacağız diyoruz. 13 yıldır ufkumuzu, ömrümüzü kültürle sanatla açacağız diyoruz. Dostluğa, dayanışmaya, paylaşmaya çağırıyoruz. Herkese söz hakkı, herkese kendisi olarak yaşama olanağı diyoruz. Kendi dilimiz, kendi sesimiz, kendi kültürümüzle herkese kucak açalım diyoruz. Tiyatro, sinema, açık oturumlar, kır şenliği, fidan dikimi.  Ardahan, balıyla, kaşarıyla değil, çok sesli, çok renkli, barışçı ve hoşgörülü kültürüyle de ilgi odağı olacak. Dostluğun, kardeşliğin, sanatla paylaşmanın ışığını hep yakacak."

Üç gün boyunca halka açık ve ücretsiz düzenlenecek olan etkinlikler, bu yıl da kültür ve sanatı Ardahanlılarla buluşturacak.
Ardahan Dursun Akçam Kültür Evi’nde 30 Haziran Cuma günü saat 17.00’de “Sözlü Kültürün Yaşamımızdaki Yeri” başlıklı sempozyumla açılışı yapılacak olan etkinlik kapsamında tiyatro, belgesel sinema gösterimi, açık oturumlar, kır şenliği ve fidan dikimleri yapılacak.

Etkinliğin ikinci günü, saat 11.00’de yapılacak olan “Sözlü Kültürün Edebiyatımızdaki Yeri” başlıklı panelle açılacak. Panelin konuşmacıları Mahmut Temizyürek, Mazlum Vesek ve Alper Akçam. Etkinlik, panelin ardından saat 15.00’te Dursun Akçam Ormanı’nda yapılacak olan Kır Şenliği ile devam edecek. Katılımcılar burada fidan dikimi de gerçekleştirecek. İkinci gün, Alper Akçam’ın yazdığı “Hey Atlılar Atlılar” adlı tiyatro ile kapanış yapacak. Alper Akçam’ın Çıldır’da anlatılan bir yöresel fıkradan esinlenerek yazdığı oyun, Bi Nefes Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenecek.

Kültür Sanat Günleri’nin üçüncü günü iki ayaklı yapılacak açık oturumlarla başlayacak. “Ardahan’ı Okuyanlar Ardahan’ın Yazanlar” başlığıyla sabah saat 10.30’da gerçekleşecek ilk oturumda Kenan Karabağ, Kaan Gündoğdu ve Erdal Çakıcıoğlu konuşmacı olacak. Saat 12.00’de başlayacak “Sözlü Kültürün Eğitimimizdeki Yeri” başlıklı ikinci açık oturumun konuşmacıları ise Prof. Dr. Firdevs Gümüşoğlu, Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Bünyamin Tetik. Açık oturumların ardından saat 15.00’te Çıldır Gezisi düzenlenecek.  13. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri, bu gezi sonrası Dursun Akçam Kültür Evi’nde gerçekleşecek olan Şiir ve Söz Akşamı ile sona erecek. Bu son etkinlikte Barış Kocaoğlu, Zehra Cankan ve Ardahan Üniversitesi öğrencileri sahne alacak.

Akçam, tüm Ardahanlıları halka açık ve ücretsiz olan etkinliklere katılmaya davet ediyor.