Ardahan-Posof karayolunda Mart ayında temeli atılan Posof Ilgar Dağı Tünel çalışmaları son hızıyla devam ediyor.

Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı Posof-Damal ilçeleri arasında 2 bin 550 metre yüksekliğindeki Ilgar Dağı Tüneli'nde 65 metre kazı yapıldı.Damal tarafından başlatılan delme çalışmaları gidiş ve dönüş olduğu için bir tarafa 65 metre diğer tarafta ise 35 metre tünel kazıldı.

Ulaşım yolu Seyitveren köprüsünden başlayan tünelde, 34 işçi çalışmalarını sürdürerek iş makineleriyle hem dağı deliyor ve hem de yol düzenlemelerini yapıyor.

Çalışmaları yürüten şirket yöneticilerinden Fazlı Toper, tünelin son teknolojiyle ve teçhizatla donatıldığını, bu nedenle asırlarca rahat bir şekilde kullanılacak şekilde yaptıklarını belirtti.

Kış mevsiminde kullandıkları sular donmadığı takdirde çalışmalara devam edileceğini, tek sıkıntılarının ise ulaşım olduğunu dile getiren Fazlı Toper, bulundukları yerden telefonla konuşmalarının mümkün olmadığını, bu nedenle akraba ve aileleriyle görüşemediklerini dile getirdi.

Öte yandan Ilgar Dağı'nın Posof tarafından başlanacak tüneli için de zemin hazırlıkları ve elemanlar için konaklama yerlerinin tamamlandığı ve kar yağmadan önce Posof tarafından da tünel açılmasına başlanacağı belirtildi.