Geçtiğimiz günlerde Göle ilçesine bağlı Çalıdere köyü merasında hayvanlarını otlatan Halil Cengiz’in ayı saldırısı sonucu yaşamını yitirmesi ardından yaşanan panik, diğer köylere de yansıdı.

AYI MEZARIDA TAHRİP ETTİ

Cengiz ailesinin yaşadığı acı dinmezken, ayı saldırısı sonucu yaşamını yitiren ve Çalıdere köyü mezarlığına defin edilen Halil Cengiz’in mezarı ayılar tarafından tahrip edildi. Yaşanan bu gelişme üzerine harekete geçen köylüler, Halil Cengiz’in mezarını tahrip eden ayıları uzaklaştırırken, olayı jandarmaya haber verdiler.

KÖYLÜLER KORKULU BEKLEYİŞTE

Olay yerine gelen İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı birlikler, bu tür yabani hayvanların vurulmasının yasak olduğunu ancak, köylülere zarar veren yırtıcı hayvanların vurulmasının özel izne tabi olduğunu ileri sürdüler. Çalıdere köylüleri, yeni ayı saldırılarının yaşanmaması için geceleri uyumadıklarını ve nöbet beklediklerini belirterek, yetkililerin bu kabusu ortadan kaldırmak için bölgeden geniş çaplı bir temizlik yapmasını istiyorlar.

VALİ VE KAYMAKAM'A ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez ve Göle İlçe Kaymakamı Zafer Oktay’ı köye davet eden vatandaşlar, ayı saldırısı sonucu bir kişinin ölmesi ve aynı kişinin mezarının tahrip edilmesi için özel bir çözüm beklediklerini açıkladılar. Çocukların okula korkuyla gittiklerini de belirten köylüler, her an yeni bir ayı saldırısı olabilme ihtimali yaşadıklarını ve bu korkunun bir an önce son bulmasını gazetemize aktardılar.