31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerin ardından kazanan başkanların çoğu mazbatasını alırken, itiraz süreci devam eden İstanbul'da 14 bin 500 oy farkla kazanan CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası henüz verilmedi.

31 Mart akşamı oylar sayılırken, ilk önce Binali yıldırım kameralar karşısına geçti ve "3 bin oy farkla seçimi kazandık" dedi.

İlerleyen saatlerde bu fark gitgide kapandı ve Ekrem İmamoğlu önce geçti. YSK'nın sonuçlarına göre 22 bin civarı oy farkla yarışı önde tamamlayan Ekrem İmamoğlu mazbatasını almayı beklerken, AKP kanadından itiraz sesleri yükseldi.

Öncelikle geçersiz oyların tekrar sayılması istendi. Belirli sandıklarda geçersiz oylar sayıldı ve aradaki fark 14 bin 500'e indi. Geçersiz oyların sayımı da bittikten sonra AKP'li yetkililer, sandık başlarında usülsüzlük yapıldığını iddaa etti.

Günler sonra seçimle ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise; "Kimse 13-14 bin oyla seçim kazandım havasına girmesin" dedi. Bu sözleri üzerine ise Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'a Binali Yıldırım'ın seçim akşamı "3 bin oy ile kazandık" cümlesini hatırlattı. İmamoğlu, "Seçimi kaybedince mızıkçılık yapan çocuklar gibi davranıyorlar. İstanbul vakit kaybediyor, hizmet bekliyor. İnsanlarımızı artık böyle şeylerle yormayalım, mazbatamızı alarak bir an önce hizmete başlamak istiyoruz." dedi.

İtiraz süreçlerinde de çifte standart yapıldığını belirten İmamoğlu, başta Balıkesir olmak üzere bir çok ilde az farkla kaybedilen yerler için yapılan itirazların çoğu reddedildi ama İstanbul'da AKP'nin her itirazının değerlendirilidiğini belirtti.

Son olarak AKP'li yetkililer İstanbul'da seçimin yenilenmesi için YSK'ya başvuracaklarını belirttiler. Devlet Bahçeli de bu yönde bir açıklama yaparak durumnun iyice içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oldu.

Seçimin ardından geçen 9 günün sonunda resmi rakamlara göre kazandığı gözüken Ekrem İmamoğlu henüz mazbatasını alamamışken, çoğu vatandaşın aklında aynı soru dönüyor; "Binali Yıldırım bu kadarlık bir farkla önde olmuş olsaydı, mazbatası bu kadar bekletilir miydi?".